Atrakcje Suchej Beskidzkiej i okolic

Miasto w południowo-zachodniej części województwa małopolskiego, w powiecie suskim. Sucha Beskidzka położona jest w niewielkiej kotlinie na skraju Beskidu Makowskiego i Beskidu Małego, u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy. Sprawia to, że jest dobrym punktem wyjścia na liczne szlaki turystyczne czy trasy rowerowe.

Miejsca warte zwiedzenia:

Jeśli trzeba byłoby wskazać w Suchej Beskidzkiej jedną atrakcję, ze względu na którą miasto należy odwiedzić, będzie to na pewno Karczma Rzym. Tak, właśnie ten Rzym, w którym biesiadował słynny Twardowski. Przesiąknięta jest ona legendą o niezwykłym alchemiku, o czym najlepiej zaświadczyć mogą nazwy potraw i napoi, jakie się tam serwuje. Do jednych z ciekawszych należą: Diablik Twardowskiego i Napitek Zbójnicki.

Rzym to smoliście czarny, drewniany budynek z czterospadowym, gontowym dachem. Jego wnętrze podzielone jest na restaurację i na kawiarnię. Wnętrze wypełnione zostało eksponatami sztuki ludowej. Karczma jest istotnym elementem Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Mieszczący się w Suchej Beskidzkiej renesansowy zamek czasami nazywany jest Małym Wawelem, co podkreśla dumę mieszkańców miasta. Rezydencja powstała za sprawą Włocha Gaspare Castiglione, który przybył tutaj po ślubie z polską szlachcianką. Nowy właściciel terenu, po przybyciu do naszego kraju przyjął nazwisko Kacper Suski i to właśnie od niego wzięła się nazwa „Zamek Suski”, jak również nazwa całej miejscowości.

Zamek to charakterystyczna dla renesansu trójskrzydłowa rezydencja, zbudowana na planie prostokąta. Posiada cztery wieże otaczające prostokątny dziedziniec. Przydomek „Mały Wawel” zamek uzyskał dzięki krużgankom, które przypominają wawelskie. Suski Zamek bardzo często zmieniał swoich właścicieli. Za jego obecny kształt odpowiedzialni są Tarnowscy, którzy go rozbudowali. W chwili obecnej rezydencja jest własnością miasta, które stworzyło w nim muzeum, Miejski Ośrodek Kultury oraz Biuro Informacji Turystycznej.

Zanim udamy się do renesansowego zamku, warto na chwilę zatrzymać się w otaczającym zamek parku. Przestrzeń ta przez lata zmieniała się kilkakrotnie.

Park na początku stylizowany był na wzór ogrodu barokowego. W XIX wieku zmieniono jego wygląd na styl angielski. Dosadzono wiele drzew i połączono go z sąsiadującym na górze Jasień lasem. Po przejęciu włości przez Branickich, w drugiej połowie XIX wieku w parku powstała neogotycka oranżeria, a przed nią wspaniały ogród kwiatowy, zaś w pierwszych latach XX wieku park wzbogacił się o dużą szklarnię.

Niewiele osób wie, że wybitny reżyser i scenarzysta Billy Wilder pochodził z Suchej Beskidzkiej. Miasto nie zapomniało o swoim bohaterze, nadając jednej z ulic jego imię i nazwisko. W 105 rocznicę urodzin autor takich dzieł jak "Bulwar Zachodzącego Słońca", czy "Pół żartem, pół serio" wmurowano tablicę pamiątkową poświęconą artyście w płytę suskiego rynku. Będąc w Suchej Beskidzkiej, warto odwiedzić to miejsce.

 

Odwiedzając miasto Sucha Beskidzka, nie sposób nie wybrać się na spacer ścieżką przyrodniczo - leśną znajdującą się na górze Jasień. Została ona wytyczona w roku 2003 przez Nadleśnictwo Sucha Beskidzka i liczy około 1,2 km długości. Biegnie w pobliżu suskiego zamku. Niebieski szlak prowadzi nas przez mieszany las, w środku którego poustawiane są tablice informacyjne z opisami występujących w nim gatunków drzew i zwierząt.

Dla uczczenia 600-lecia powstania Suchej Beskidzkiej w 2005 roku na rynku miejskim został postawiony w kształcie podkowy pomnik - fontanna. Dzieło zaprojektował plastyk- Wiesław Kwak. Podkowę zamknięto blokiem z piaskowca, na którym umieszczono konika suskiego. Niezwykle ciekawie wygląda wnętrze fontanny, ponieważ wyłaniają się z niego głowy Twardowskiego i diabła Mefistofelesa, z których wypływa woda. Ma to bezpośredni związek z historią karczmy Rzym.

Jedną z atrakcji Suchej Beskidzkiej jest zespół klasztorny, który składa się z kościoła, plebanii oraz piętrowego klasztoru, połączonego z kościołem arkadowym przejściem.

Budowę kościoła zakończono w 1614 roku. 10 lat później rozpoczęto wznoszenie klasztoru. Dzisiaj mieści się w nim plebania oraz zespół siedmiu kaplic. W latach 1987 - 1908 wybudowano nowy kościół, który połączony został później parterową przewiązką z wydzielonym miejscem na zakrystię z historyczną częścią zespołu.

 

W Suchej Beskidzkiej jest wiele miejsc, gdzie można udać się na wycieczkę rowerem. Wszystkie najbardziej znane szlaki rowerowe rozpoczynają się przed Suskim Zamkiem.

Trasa nr 1
ul. Zamkowa - Jasień - ul. Juliusza hr. Tarnowskiego - ul. Zamkowa (4 km, znaki żółte, czas przejazdu około 25 minut)

Trasa nr 2
ul. Zamkowa - os. Bacowie - os. Koźle - ul. Błądzonka - ul. Batalionów Chłopskich - ul. J. hr. Tarnowskiego - ul Zamkowa (8,4 km, znaki niebieskie, czas przejazdu ok. 50 min.)

Trasa nr 3
ul. Zamkowa - Rynek - ul. Kościelna - ul. 3 Maja - os. Podksięże - os. Bielasy - Grzechynia - os. Za Wodą - os. Zarąbki - os. Sumerówka - ul. Nad Skawą - ul. Piłsudskiego - Rynek - ul. Zamkowa (23,7km, znaki pomarańczowe, czas przejazdu ok. 110 min.)

Trasa nr 4
ul. Zamkowa - Rynek - ul. Kościelna - ul. 3. Maja - os. Podksięże - Magurka - Zawoja Zakamień (9,9 km, znaki zielone, czas przejazdu ok. 65 min.)

Trasa nr 5
ul. Zamkowa - Rynek - ul. Kościelna - ul. 3. Maja - os. Podksięże - Magurka - Zawoja Przysłop - Stryszawa Hucisko - Stryszawa - os. Role - ul. Mickiewicza - Rynek - ul. Zamkowa (21,7 km, znaki bordowe, czas przejazdu ok. 100 min.)

W Suchej Beskidzkiej sporo jest szlaków do pieszych wędrówek. Mają one różny stopnień trudności i różny czas przejścia.

Szlak czerwony: Sucha Beskidzka - Zawoja Przysłop - Zawoja Centrum (czas przejścia: ok. 3 godz.30min.)
Szlak czerwony z Suchej do Zawoi jest najstarszą polską znakowaną trasą turystyczną w Beskidach Zachodnich, wytyczoną w 1906 r. przez Hugona Zapałowicza.
Szlak czarny: Sucha Beskidzka - Zawoja Przysłop - Zawoja Zakamień - Zawoja Marszałki (czas przejścia: ok. 3 godz. 15 min.)
Szlak niebieski: Sucha Beskidzka - Mioduszyna (632 m n.p.m.) - Maków Podhalański - stok Magurki (czas przejścia: ok. 5 godz. 30 min.; do Makowa Podhalańskiego ok. 3 godz.)
Szlak zielony: Sucha Beskidzka - Lipska Góra (631 m n.p.m.) - Żurawnica (724 m n.p.m.) - Krzeszów (czas przejścia: ok. 3 godz. 15 min.)

W pobliżu znajduje się